• اخبار
  • نشست و همایش
  • طرح های در دست انجام
  • دسترسی سریع

کرسی نقد
کرسی نقد با عنوان «نقد کتاب تمدن اسلامی نوشته ژوزف بورلو» برگزار شد
در این کرسی نقد کتاب که با حضور آقایان دکتر احمد بادکوبه و دکتر علی بیات در جایگاه ناقد برگزار گردید. کتاب مشهور تمدن اسلامی نوشته ژوزف بورلو مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
جلسه مشترک با گروه تاریخ و تمدن دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام
برگزاری جلسه مشترک با حضور اعضاء پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام و گروه تاریخ و تمدن دانشگاه باقرالعلوم علیه السلام
در این جلسه که روز چهارشنبه 13/11/95 برگزار شد در مورد موضوعاتی مانند تغییر نام گروه تاریخ به گروه تاریخ و تمدن، اخذ مجوز دوره دکتری رشته تاریخ اسلام، اقدام برای اخذ مجوز دوره دکتری رشته های فلسفه تاریخ و مطالعات نظری تمدن و مسائل مربوط به فصلنامه تاریخ اسلام بحث و تبادل نظر شد.
در جلسه مشترک با قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی مطرح شد:
لزوم همکاری بیشتر پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام با قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی
در این جلسه که امروز دوازدهم بهمن ماه در اتاق جلسات پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام برگزار گردید رئیس این قطب به همراه رؤسای میز های مربوطه به تبادل نظرات با رئیس و مدیران گروه های پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام پرداختند.
در هجدهمین همایش کتاب سال حوزه :
کتاب «تعامل شیعیان امامیه با دیگر مسلمانان» تألیف حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالله حسینی به عنوان اثر شایسته تحسین برگزیده شد
این همایش با شناخت 9 اثر برگزیده، 9 اثر شایسته تقدیر و 19 اثر شایسته تحسین روز 7 بهمن ماه به کار خود پایان داد. در حاشیه این همایش، نمایشگاهی با بیش از 660 اثر برگزیده همایش های هجده سال اخیر کتاب حوزه دایر و در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفت.
انتشار کتاب
کتاب دوجلدی «مذهب شیعه» نوشته دوایت م.دونالدسون، ترجمه آقایان عباس احمدوند و محمد قزوینی منتشر شد
این کتاب از نخستین مطالعات غربیان درباره تشیع امامیه است. نگاه مستشرقانه مؤلف و خطاهای موجود در این اثر مترجمان را واداشته هم در پاورقی ها و هم در تعلیقه های آخر هر جلد، تذکرات لازم را مطرح کنند و نگاهی نقادانه به کتاب داشته باشند.
انتشار کتاب
کتاب «ضرورت تعامل علمای جهان اسلام و اجتناب از لعن و تکفیر» منتشر شد
این کتاب توسط حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر ذاکری عضو هیأت علمی گروه سیره اهل بیت علیهم السلام پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام تألیف شده است. مؤسسه بوستان کتاب ناشر این کتاب 258 صفحه ای می باشد.
کرسی ترویجی مناظره علمی
برگزاری کرسی ترویجی مناظره علمی «جایگاه منابع مفقود در تحلیل مسائل تاریخی»
در این مناظره علمی حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد دشتی و آقای دکتر نعمت الله صفری در خصوص مبحث «جایگاه منابع مفقود در تحلیل مسائل تاریخی» به مناظره علمی پرداختند. این مناظره توسط پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام روز دوشنبه 27/10/95 در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
انتخاب برترین اعضای هیأت علمی
دو نفر از اعضای هیأت علمی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شدند
در این مراسم که با حضور رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر واعظی و رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر لک زایی برگزار شد دو نفر از اعضای هیأت علمی پژوهشکده تاریخ و سیره موفق به عنوان پژوهشگر برتر انتخاب شدند.
غرفه برتر
غرفه پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام به عنوان غرفه برتر در دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری پژوهشگاه انتخاب شد
همزمان با روز پژوهش و در مراسم اختتامیه این نمایشگاه که با حضور آیت الله سعیدی امام جمعه محترم شهر قم و تولیت حرم حضرت معصومه(س)، برگزار شد غرفه پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام بعنوان غرفه برتر در این نمایشگاه برگزیده شد.
گزارش بازدید
حضور رئیس محترم پژوهشگاه در غرفه پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام
حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر نجف لک زایی رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روز پنجشنبه 25/9/95با حضور در غرفه پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام از آثار پژوهشی این پژوهشکده بازدید کرده و در جریان فعالیت های پژوهشی و اقدامات این غرفه قرار گرفتند.
در مراسم تجلیل از پژوهشکده ها ی برتر:
پژوهشکده تاریخ وسیره اهل بیت علیهم السلام به عنوان یکی از پژوهشکده های برتر انتخاب شد
در روز پایانی دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری از پژوهشکده های برتر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اهدا لوح پژوهشکده برتر تجلیل شد.
با حضور ریاست دفتر تبلیغات اسلامی :
چهار نفر از اساتید تاریخ بعنوان پژوهشگران برتر در مراسم تجلیل از پژوهشگران برتر در پنجمین روز از هفته پژوهش انتخاب شدند
در این مراسم که روز چهارشنبه 24/9/95 برگزار گردید آقای دکتر واسعی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصطفی صادقی، حجت الاسلام و المسلمین دکتر بابایی و حجت الاسلام و المسلمین دکتر مطهری بعنوان پژوهشگر برتر انتخاب شدند.
برگزاری کرسی نقد
برگزاری کرسی نقد با عنوان «بررسی نظریه تنصیص»
این کرسی نقد با حضور حجت الاسلام و المسلمین مصطفی صادقی به عنوان ارائه دهنده و حجت الاسلام و المسلمین محمد کاظم رحمان ستایش در جایگاه ناقد، روز سه شنبه 23/9/95 در مرکز همایش های دفتر تبلیغات اسلامی برگزار گردید.
برگزاری کرسی نقد
برگزاری کرسی نقد با عنوان «نقش آموزه های دینی در هنر معماری اسلامی»
این نشست با حضور دکتر اصغر منتظر القائم به عنوان ارائه دهنده و حجت الاسلام تقی قرائتی و حجت الاسلام رضا کرمی به عنوان ناقد روز یکشنبه 21/9/95 در مرکز همایش های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی برگزار گردید.
پژوهشکده تاریخ و سیره برگزار می کند :
دو نشست علمی در هفته پژوهش با حضور اساتید صاحبنظر
نشست های علمی با عنوان «نقش آموزه های دینی در هنر معماری اسلامی» و «نقد نظریه تنصیص» به ترتیب در روزهای یکشنبه 21/9/95 و 23/9/95 در محل سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار می گردد.
گزارش بازدید
بازدید از مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی
با حضور برخی از اعضا پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام، روز پنجشنبه 4/9/95 بازدیدی از مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی بعمل آمد.
انتشار کتاب
انتشار کتاب «تصحیح و منبع شناسی کتاب الملهوف سید بن طاووس» تالیف آقای مصطفی صادقی
مولف این کتاب، مدیر گروه سیره اهل بیت علیهم السلام پژوهشکده تاریخ و سیره ، حجت الاسلام و المسلمین مصطفی صادقی می باشند. این کتاب با مراجعه به 57 نسخه خطی تهیه شده است.
تمدید احکام اعضا شورا
تمدید احکام اعضا شورای پژوهشی پژوهشکده تاریخ و سیره
از سوی حجت الاسلام و المسلمین دکتر مطهری، احکام حجج اسلام و آقایان یوسفی غروی، صاحبی، صفری فروشانی، فلاح زاده و رمضان محمدی، اعضا شورای پژوهشی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام تمدید شد.
جلسه شورا
برگزاری یکصدو پنجاه و چهارمین جلسه شورای پژوهشی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام
یکصدو پنجاه و چهارمین جلسه شورای پژهشی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام با موضوع بررسی طرح تفصیلی سیره در آثار فقهی شیخ طوسی برگزار گردید .
کارگاه اصطلاح نامه نویسی
برگزاری کارگاه آموزشی «اصطلاح نامه نویسی و نمایه سازی»
جهت آشنایی هرچه بیشتر محققان با فنون اصطلاح نامه نویسی و نمایه سازی، روز دوشنبه 18/8/95 ، کارگاه آموزشی یک روزه در محل تالار شیخ انصاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید.
انتشار کتاب
انتشار کتاب «سیمای دوازده امام علیهم السلام در میراث مکتوب اهل سنت» تالیف آقای منصور داداش نژاد
این کتاب در دوجلد تهیه شده و از طرح های گروه سیره اهل بیت علیهم السلام می باشد .مولف این کتاب در یک بازه زمانی از آغاز تاپایان سده دوازدهم قمری،موضوع را مورد بررسی قرار می دهد .
نشست علمی
برگزاری نشست « اولین اربعین حسینی » با حضور آیت الله یوسفی غروی
نشست « اولین اربعین حسینی » از سلسله نشست های علمی تخصصی اربعین حسینی به همت پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام و با همکاری کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین برگزار گردید.
سلسله جلسات کرسی نقد
برگزاری جلسه چهارم از سلسله جلسات کرسی نقد و معرفی کتب عاشورایی با عنوان « کوفه از پیدایش تاعاشورا »
«کوفه از پیدایش تاعاشورا»، عنوان چهارمین جلسه ای بود که از سلسله جلسات کرسی نقد و معرفی منابع عاشورایی برگزار گردید .
سلسله جلسات کرسی نقد
برگزاری جلسه سوم از سلسله جلسات کرسی نقد و معرفی کتب عاشورایی با عنوان « عاشورا شناسی»
سومین جلسه از سلسله جلسات کرسی نقد و معرفی کتب عاشورایی با حضور آقای محمد اسفندیاری بعنوان ارائه دهنده و حجت الاسلام و المسلمین ذاکری بعنوان ناقد روز چهارشنبه 7/7/95 در محل سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید .
سلسله جلسات کرسی نقد
برگزاری جلسه دوم از سلسله جلسات کرسی نقد و معرفی کتب عاشورایی با عنوان « شهادت نامه امام حسین علیه السلام»
این جلسه با حضور حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود طباطبائی بعنوان ارائه دهنده و آقای دکتر نعمت الله صفری بعنوان ناقد روز سه شنبه 6/7/95 در محل سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید .

همایش
برگزاری همایش سیره و زمانه امام جواد علیه السلام
این همایش با حضور جمع کثیری از محققان و صاحبنظران در حوزه تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام در سالن همایش پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار گردید .
نشست علمی
نشست علمی غدیر از نگاه اهل سنت
این نشست علمی با مشارکت مراکز علمی انجمن تاریخ پژوهان -پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام روز شنبه 18/7/94 در سالن کنفرانس انجمن های علمی حوزه برگزار شد .
برگزاری کرسی نقد
کرسی نقد « جایگاه عاشورا در رویکرد به مطالعات شیعی غربیان »
روز شنبه 7/9/94 کرسی نقد با حضور طلاب ، دانشجویان ، اساتید و محققین رشته تاریخ در محل سالن کنفرانس مرکز همایش های دفتر تبلیغات برگزار گردید . آقایان دکتر عباس احمدوند و دکتر محمد رضا بارانی بترتیب بعنوان سخنران و ناقد در این نشست حضور داشتند .
نشست علمی
نشست علمی غدیر در نگاه خاورشناسان
به همت گروه تاریخ تشیع پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام نشست علمی با حضور طلاب ، دانشجویان و محققین حوزه تاریخ اسلام در سالن کنفرانس مرکز همایش های دفتر تبلیغات اسلامی برگزار گردید .
مصاحبه با آقای دکتر الله اکبری
اقتصاد مقاومتی در سیره رسول خدا(ص)؛ تدابیر نبوی به منظور پیشرفت اقتصادی و جلوگیری از آسیب‌پذیری اقتصاد جامعه اسلامی
پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی(ایسکا): در ادامۀ گفت و گو با دکتر محمد الله اکبری، مدیر پژوهشکدۀ تاریخ و سیرۀ اهل بیت(ع) به بررسی تدابیر رسول خدا(ص) به منظور پیشرفت اقتصادی جامعۀ اسلامی و جلوگیری از آسیب‌پذیری آن می‌پردازیم و توجه فرهیختگان محترم را به آن جلب می‌کنیم.

ارزیابی روایات و منابع مکتوب امامیه درباره زندگی امامان علیهم السلام
طرح « ارزیابی روایات و منابع مکتوب امامیه درباره زندگی امامان علیهم السلام » - نعمت الله صفری فروشانی
این طرح با هدف تهیه یک مجموعه کامل از روایات شیعی در مورد ائمه علیهم السلام و بررسی آنها از حیث سندیت و راویان و ... انجام می شود . در این طرح 500 صفحه ای به مباحث مختلف در این حوزه پرداخته می شود .
تعامل کلام و تاریخ
طرح « تعامل کلام و تاریخ » - آقایان صادقی و اسماعیلی
این موضوع از آندسته موضوعاتی است که بحث و بررسی در مورد آن ضرورت داشته و تبیین و بررسی ابعاد مختلف آن مورد نیاز مجامع تاریخی می باشد .
سیر تطور صحابه نگاری در تاریخ نگاری اسلامی
طرح « سیر تطور صحابه نگاری در تاریخ نگاری اسلامی - حجت الاسلام و المسلمین محمد رضا هدایت پناه
این تحقیق به سیر تکوین دانش صحابه نگاری از قرن نخست تاقرن حاضر می پردازد . مباحثی از قبیل نوع انگیزه ها و شیوه های صحابه نگاران و نقش شیعه در سیر تکوین صحابه نگاری و فضائل نگاری صحابه و توجه خاص اهل سنت به این موضوع در مقابل جریان مناقب نگاری اهل بیت علیهم السلام از جمله موضوعات مورد بررسی قرار گرفته در این طرح است .
بررسی آیین های عاشورایی در دولت های شیعی
طرح « بررسی آیین های عاشورایی در دولت های شیعی » - آقای سید ناصر موسوی
در بسیاری از کتاب هایی که درباره دولت های شیعی بزرگ نظیر آل بویه ، فاطمیان و صفویه و اوضاع فرهنگی و اجتماعی آنها نوشته شده است به مراسم عاشورا اشاره ای نشده است .
تاثیر مناسبات قبیله ای برگروه بندی های یثرب
طرح « تاثیر مناسبات قبیله ای بر گروه بندی های مذهبی یثرب در عصر پیامبر (ص) » - مهران اسماعیلی
دوره حکومت پیامبر یکی از محوری ترین دوره هایی است که مورخان گذشته و پژوهشگران کنونی به آن توجه کرده اند .
شیعه شناسی در غرب
ترجمه کتاب « شیعه شناسی در غرب » - ترجمه آقای عبدالحسین بینش
هدف این اثر معرفی وبررسی نقش ایجابی و سلبی مطالعاتی است که شرق شناسان درباره زوایای گوناگون تشیع از جمله سیاسی ، فقهی ،فکری ،علمی و فلسفی انجام داده اند .
تاریخ فرهنگ و تمدن شیعی در مغرب و اندلس
طرح « تاریخ فرهنگ و تمدن شیعی در مغرب و اندلس » - آقای محمد رضا پاک
مغرب و اندلس علی رغم دوری از مراکز اصلی تمدن اسلامی ، تاثیرگذاری فوق العاده ای در گسترش این تمدن داشته اند لذا بررسی ابعاد مختلف فرهنگی و علمی آن و از جمله فرهنگی شیعی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد .

  • معرفی آثار
  • گفتگوهای علمی

خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پ‍ژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت عليه‌السلام-پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي
مجری سایت : شرکت سیگما