آرشیو

کتاب «معنویت علوی و دنیای امروز» به کوشش حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا مطهری

کتـاب «معنویت علوی و دنیای امروز» به کوشش حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا مطهری، در بردارنده مقالاتی در حوزه عدالت است که در همایش امام علی(ع) الگوی عدالت و معنویت برای جهان امروز می‌باشد.

کتاب «قبیله نخع در تاریخ اسلام و تشیع تا پایان قرن سوم هجری» تألیف دکتر مریم سعیدیان جزی و دکتر اصغر منتظرالقائم.

این کتاب جایگاه و نقش قبیله نخع در تحولات تاریخ اسلام و تشیع در سه قرن نخست هجری را بررسی کرده و نقش آنان در دگرگونی‌های اجتماعی و ارتباط آنان با اهل‌بیت‌(ع) را کاویده و تلاش می‌کند تا حرکت تاریخی این قبیله و فراز و فرود آن را تحلیل نماید.

کتاب «سیره عبادی معصومان علیهم السلام در کتاب های چهاگانه شیعه»؛ تألیف حجت الاسلام علی اکبر ذاکری

عبادت یکی از ویژگی ادیان الهی است و به معنای خاص آن شامل نماز، روزه و حج می‌شود. در این کتاب در حوزه سیره عبادی به مواردی نظیر نماز، روزه و حج در سیره معصومان علیهم السلام پرداخته شده است

کتاب «سیره سیاسی معصومان علیهم السلام در کتاب های چهارگانه شیعه»؛ نوشته حجت الاسلام ذاکری

پیامبر(ص) و ائمه علیهم السلام رهبران مذهبی و سیاسی جامعه هستند. در زیارت جامعه سیاست مدارانِ بندگان، معرفی شده‌اند. در آغاز کتاب مفهوم سیره سیاسی بیان شده و در چند فصل ادامه می یابد

کتاب «سیره فرهنگی و اجتماعی معصومان علیهم السلام در کتب چهاگانه شیعه»؛ نوشته علی اکبر ذاکری

فرهنگ و آموزش زیر بنای تمدن و باعث رشد جوامع بشری است. رفتار منطقی اجتماعی، در سامان یابی جامعه نقش بسزائی دارد. این کتاب به سیره فرهنگی و اجتماعی معصومان در کتاب‌های چهارگانه شیعه پرداخته و دارای دو بخش فرهنگی و اجتماعی است

کتاب «سیره اقتصادی معصومان علیهم السلام در کتب چهارگانه شیعه»؛ تآلیف حجت الاسلام علی اکبر ذاکری

سیره اقتصادی و مالی معصومان در مهم‌ترین کتب حدیثی شیعه از جهات مختلف اهمیت دارد. از یک سو باعث تشویق افراد به کار و از سوی دیگر نشانه‌ای بر نفی زهد منفی و رهبانیت در اسلام و الگویی مناسب برای تولید ثروت در جامعه است.

کتاب «سیره نظامی معصومان علیهم السلام در کتب چهارگانه شیعه» تألیف حجت الاسلام علی اکبر ذاکری

در کتاب‌های چهارگانه شیعه سیره نظامی معصومان علیهم السلام گسترده مطرح نشده و مطالبی در کتاب جهاد آمده است. شیخ صدوق در کتاب من لایحضره الفقیه اساسا کتاب جهاد ندارد.

کتاب «درآمدی بر سیره معصومان علیهم السلام در کتاب های چهارگانه شیعه» نوشته حجت الاسلام علی اکبر ذاکری

این جلد مقدمه‌ای است بر استخراج سیره از این کتاب‌های چهار گانه شیعه. ابتدا به بیان مفهوم سیره و سنت در لغت و اصطلاح و دلایل پیروی از سیره معصومان پرداخته است. سپس ساختار و ویژگی‌های هر یک از این چهار کتاب‌، تبیین و نسخه‌ها، شروح و مؤلفان آنها معرفی شده‌اند. علت اعتماد به آنها و منابعشان که برگرفته از اصول چهارصدگانه شیعه است.

کتاب «زندگی فرهنگی سیاسی شلمغانی»؛ نوشتۀ حجت الاسلام محمدتقی ذاکری

این اثر ارزشمند توسط محقق توانمند حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی ذاکری تألیف شده است. این کتاب شامل شش فصل می باشد و علاوه بر مقدمات بحث و تبیین اوضاع سیاسی و علمی شیعه در عصر غیبت صغری، به مباحثی نظیر معرفی جایگاه علمی سیاسی شلمغانی و گرایشات فکری او پرداخته است.

کتاب «سیره معیشتی معصومان علیهم السلام» اثر حجت الاسلام یدالله مقدسی

در این اثر به مباحثی از قبیل مبانی و اصول راهبردی اقتصادی در سیره معصومان علیهم الاسلام، منابع درآمد معصومان علیهم السلام، طبقه بندی هزینه های فردی معصومان علیهم السلام و طبقه بندی هزینه های بخششی معصومان علیهم السلام پرداخته شده است.

کتاب «فقر زدایی در سیره معصومان علیهم السلام»؛ حجت الاسلام و المسلمین علی اکبری

حجت الاسلام محمدحسین علی اکبری کتاب سیره معصومان علیهم السلام در فقرزدایی را برای تبیین راهکارهای ائمه علیهم السلام، در این مورد تألیف کرده است که در آن اثر مباحثی نظیر سیره فردی معصومان علیهم السلام در فقرزدایی و سیره حکومتی معصومان علیهم السلام در فقرزدایی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است

کتاب دوجلدی «تاریخ اجتماعی فکری شیعه اثناعشری در هند»؛ ترجمه منصور معتمدی و عبدالحسین بینش

این کتاب ترجمه از کتاب «شیعه در هند» تألیف عباس اطهر رضوی است که در دو جلد منتشر شده است.

کتاب «دولت های شیعی در تاریخ» اثر مشترک آقایان دکتر محمدعلی چلونگر و سیدمسعود شاهمرادی

جامع بودن این کتاب یکی از ویژگی های اصلی آن است. به این معنی که سعی شده است کلیه حکومت های مستقل و وابسته ای که رهبران شیعی در طول تاریخ تشیع پایه گذاری کرده اند، از نظر دور نمانده و به وقایع تاریخی مربوط به آنها پرداخته شود.
1234>>>
نسخه قابل چاپ
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 44827

آدرس: قم - میدان شهدا - خیابان معلم   پژوهشکده تاریخ و سبره اهل بیت (علیه السلام)
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1305
ایمیل: history@isca.ac.ir

ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پ‍ژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت عليه‌السلام-پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي
مجری سایت : شرکت سیگما