برگزاری کرسی نقد کتاب

کرسی نقد کتاب «تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» برگزار گردید

این کرسی نقد با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر یدالله حاجی زاده به عنوان ارائه دهنده و حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی الهی تبار در جایگاه ناقد، روز چهارشنبه 22/9/96 ساعت 10 صبح در تالار امام مهدی (عج) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار گردید

در ابتدا دبیر جلسه ضمن معرفی سخنرانان این جلسه، توضیخ مختصری در مورد کتاب «تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی» به حاضرین در جلسه ارائه دادند. سپس حجت الاسلام و المسلمین حاجی زاده با معرفی محتوای این کتاب و ساختار آن پرداختند. عضو هیات علمی پژوهشکده تاریخ و سیره با بیان آرا مؤلف در خصوص تمدن اسلامی و ریشه و بنیان این تمدن که برگرفته از آیات قرآنی می باشد، دیدگاه های نویسنده کتاب را در این خصوص مشخص کردند.

در ادامه این جلسه، حجت الاسلام و المسلمین الهی تبار نیز در جایگاه ناقد، بر این موضوع تأکید کردند که با توجه به اینکه این کتاب به عنوان یک کتاب آموزشی در نظر گرفته شده است، ارائه این کتاب به عنوان کتاب آموزشی به چه میزان به اهداف مورد نظر دست یافته است.

همچنین ایشان گفتند که این کتاب از ساختار منطقی لازم برخوردار نیست و بین آنچه که در مقدمه کتاب ذکر گردیده با محتوای کتاب تفاوت وجود دارد. علاوه بر اینها زیر عناوین نیز با عنوان اصلی سازگاری ندارد در این کتاب در بعضی از قسمت ها، دو عنوان متفاوت زیر یک عنوان جمع شده است.

حجت الاسلام الهی سپس به ارائه تعریف های متفاوت از «تمدن» در این کتاب اشاره داشته و این نکته را ذکر کردند که ارائه این نوع تعاریف مختلف موجب سردرگمی دانشجو می شود. ضمناً قلمرو اسلامی نیز در این کتاب به خوبی تعریف و تحدید نشده است و بیشتر توجهات به مناطق شرقی سرزمین های اسلامی معطوف بوده است که یک ایراد برای این کتاب به شمار می رود. در مجموع، این کتاب پاسخگوی نیازهای دانشجو نیست.

از دیگر ایرادات این کتاب در حوزه روشی، عدم بهره گیری از روش تاریخی و همچنین انتقادی، عدم وجود نقشه و نمودار (این موراد باید در کتاب آموزشی گنجانده شود) می باشد. همچنین در حوزه مهارت افزایی هم باید به این نکته اشاره کرد که، این کتاب در زمینه مخاطب شناسی نیز ضعیف می باشد.

لازم به ذکر است که کتاب «تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی به سفارش دفتر برنامه ریزی متون درسی مرکز جهانی علوم اسلامی و به عنوان متن درسی برای مقطع کارشناسی رشته تاریخ اسلام تدوین شده است.

منبع:اختصاصی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام
كلمات كليدي : کرسی نقد کتاب , تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی , یدالله حاجی زاده

تاریخ خبر: 1398/4/3 دوشنبه
تعداد بازدید کل: 832 تعداد بازدید امروز: 5
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط
کرسی نقد کتاب «شهادت نامه امام حسین علیه السلام» برگزار شد
کرسی نقد کتاب « مقتل جامع سیدالشهدا علیه السلام » برگزار شد
12 ربیع الاول؛ انقراض حکومت امویان
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 833

آدرس: قم - میدان شهدا - خیابان معلم   پژوهشکده تاریخ و سبره اهل بیت (علیه السلام)
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1305
ایمیل: history@isca.ac.ir

ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پ‍ژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت عليه‌السلام-پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي
مجری سایت : شرکت سیگما