راهبردها
آثار منتشر شده کتاب «راهبردها و راهکارهای امامان علیهم السلام در مواجهه با ناهنجاری ها» - سال 1394 شناخت ناهنجاری ها و از آن جمله چگونگی مواجهه با آن ها مسأله مهم مطالعات اجتماعی است که این پژوهش کوشیده تا از دریچه بیان سیره و رویکرد پیشوایان معصوم، راهکاریا راهکارهایی فراروی مربیان و رهبران جامعه قرار دهد، هر چند به خوبی می داند که دریافت الگوی قطعی و بتی از لابلای متون تاریخی و سیره ای کاری به شدت مشکل و گاه ناممکن است، اما صعوبت کار نباید مانع ورود به این عرصه گردد.

ائمه به عنوان پیشوایان منزه از کژی ها و ناهنجاری ها، در اندیشه شیعی از جایگاه والایی برخوردارند تا به آن جا که به مانند رسول خدا، الگوی اسلام حقیقی به شمار آمده و سیره شان الگوی برتر تلقی می شود. همین رویکرد ایجاب می کند تا شیوه ها و سیره زندگی فردی و اجتماعی آنان مورد کاوش و تأمل قرار گیرد، به ویژه در حوزه تربیت اجتماع و اصلاح جامعه که امروزه از مشکلات عمده جهان انسانی، از جمله جامعه ایران اسلامی است.

 شناخت ناهنجاری ها و از آن جمله چگونگی مواجهه با آن ها مسأله مهم مطالعات اجتماعی است که این پژوهش کوشیده تا از دریچه بیان سیره و رویکرد پیشوایان معصوم، راهکاریا راهکارهایی فراروی مربیان و رهبران جامعه قرار دهد، هر چند به خوبی می داند که دریافت الگوی قطعی و بتی از لابلای متون تاریخی و سیره ای کاری به شدت مشکل و گاه ناممکن است، اما صعوبت کار نباید مانع ورود به این عرصه گردد.

ائمه در مواجهه با ناهنجاری های اجتماعی زمان خویش، چه راهبردهایی داشته و چه راهکارهایی را پیشه می کردند؟ این پرسش اساسی  محور این پژوهش است و نویسنده کوشیده تا بدون ذهنیت های پیشینی و انتظارات قبلی به تحقیق جدی بپردازد، هر چند واقف است که هیچ نوشته ای عاری از تعلقات پیشینی نیست.

منبع: اختصاصی پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت علیهم السلام
 
امتیاز دهی
 
 


پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 246

آدرس: قم - میدان شهدا - خیابان معلم   پژوهشکده تاریخ و سبره اهل بیت (علیه السلام)
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1305
ایمیل: history@isca.ac.ir

ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پ‍ژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت عليه‌السلام-پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي
مجری سایت : شرکت سیگما