کتاب «تعامل شیعیان با دیگر مسلمانان در سه قرن اول هجری» از چاپ خارج شد.
تعامل شیعیان امامیه با دیگرمسلمانان کتاب « تعامل شیعیان امامیه با دیگرمسلمانان » - سیدعبدالله حسینی - سال 1394 این کتاب به منظور آشنایی با مبانی تعامل و هم­گرایی بین مسلمانان از منظر سیره اهل­بیت علیهم السلام، شناسایی نحوه تعامل امامان اهل بیت­علیهم السلام­ با حاکمان، معرفی تعامل موجود بین شیعیان و دیگر مسلمانان در ابعاد اجتماعی، سیاسی، آموزشی، فرهنگی و فکری درسه قرن اول هجری جهت ارائه الگویی مناسب ازتعامل برای مسلمانان عصر حاضر نگاشته شده است.
کتاب تعامل شیعیان امامیه با دیگر مسلمانان ، تالیف آقای سیدعبدالله حسینی به منظور آشنایی با مبانی تعامل و هم­گرایی بین مسلمانان از منظر سیره اهل­بیت علیهم السلام، شناسایی نحوه تعامل امامان اهل بیت­علیهم السلام­ با حاکمان، معرفی تعامل موجود بین شیعیان و دیگر مسلمانان در ابعاد اجتماعی، سیاسی، آموزشی، فرهنگی و فکری درسه قرن اول هجری جهت ارائه الگویی مناسب ازتعامل برای مسلمانان عصر حاضر نگاشته شده است.
این­کتاب چهار فصل داشته و فصل اول آن به کلیات و مبانی اختصاص داشته و محورهای اصلی بحث دراین فصل اوضاع اجتماعی وسیاسی مسلمانان درسه قرن نخست هجری،روند شکل­گیری فرقه­های سیاسی و مذهبی و آغاز تنش مابین شیعیان و اهل­سنت می­باشد. فصل دوم با عنوان تعامل اجتماعی، به مسائلی همچون پیوندهای نسبی و سببی میان شیعیان و غیرشیعیان، پیمان های اجتماعی از قبیل حلف وولا، مراسم مذهبی و آداب و رسوم اجتماعی موجود در بین مسلمانان پرداخته و نحوه تعامل شیعیان با اهل­سنت و سایر فرقه ها مورد بررسی قرار می­گیرد .
     فصل سوم باعنوان تعامل­سیاسی، به تعامل شیعیان در جایگاه یک حزب سیاسی با سایر احزاب می­پردازد . در این فصل که به لحاظ مباحث مطرح شده به هشت گفتار دسته­بندی شده است، نوع روابط سیاسی شیعه با احزاب دیگر مانند قریش، انصار، عثمانی و... مشخص گردیده و ابعاد مختلف نظامی، ائتلاف­ها و همکاری های سیاسی و حتی اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل چهارم به تعامل علمی و فکری شیعه با دیگران پرداخته که نسبت به فصول دیگر از حجم بیشتری برخوردار است. گفتار اول این فصل به علم تفسیر و روابط و مناسبات ائمه و مفسران شیعی دوره با مفسران غیرشیعی اختصاص دارد. در گفتار بعد به علم ­کلام و نحوه پایه­گذاری آن توسط حضرت علی علیه­السلام و مباحث کلامی مانند جبر و اختیار، توحید صفات، برتری علی علیه السلام بر عثمان و ... مورد بررسی قرار گرفته است و همچنین تاثیرپذیری این علم از اندیشه های غیرشیعی مانند خوارج، قدریه، مرجئه، معتزله و... را نیز کاویده است. بحث بعدی در این گفتار، مسئله نفی اندیشه­های انحرافی و درصورت امکان زدودن انحرفات فکری در موضوعاتی مانند تکفیر، جبر و تفویض است. همچنین بیان شده تشیع با برخی از جریان های فکری در موضوعات یاد شده نقاط مشترک زیادی نیز داشته­اند که در آن موارد با برخی از این جریانها همراهی کرده­اند .
علم فقه و بررسی مسائل مربوط به آن گفتار بعدی این فصل است . در این قسمت ابتدا  به تلاش شیعیان در پایه­گذاری و گسترش علم فقه در سه دوره مرتبط به صحابه، تابعان و فقها پرداخته می­شود و همانند گفتار مربوط به علم کلام دراینجا نیزنگاهی به نحوه تاثیرگذاری و تاثیرپذیری فقه شیعی و تعاملات مربوط به شیعیان و فقهای شیعه با فقهای غیر شیعی شده و جزئیات این مناسبات درمسائلی نظیرمبارزه با رای در استنباط احکام شرعی، مخالفت با قیاس و اجتهاد درون نصی پرداخته شده است.گفتار مربوط به حدیث، کوتاه بوده، به صورت خلاصه به روابط و مناسبات محدثان شیعی و غیرشیعی در عصر تابعان و علل کاهش و توقف تعامل در نقل حدیث از یکدیگر ، مورد بررسی اجمالی قرار گرفته است . قسمت پایانی این کتاب به تعاملات و مناسبات شیعیان و دیگر مسلمانان در سایر علوم مانند ادبیات ، تاریخ ، نجوم ،جغرافیا ، ریاضی و ... می پردازد ودر ادامه آن نیز نتیجه گیری از مباحث مطرح شده در متن کتاب ، آورده شده است . لازم به ذکر است که این کتاب 480 صفحه داشته و به همت گروه تاریخ تشیع پژوهشکده تاریخ و سیره پژوهشکده علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی تهیه شده است .     
 
امتیاز دهی
 
 


پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید‌ترین مطالب

مطالب مرتبط
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 626

آدرس: قم - میدان شهدا - خیابان معلم   پژوهشکده تاریخ و سبره اهل بیت (علیه السلام)
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1305
ایمیل: history@isca.ac.ir

ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت | حريم خصوصي كاربران |
Guest (PortalGuest)

پ‍ژوهشكده تاريخ و سيره اهل بيت عليه‌السلام-پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي
مجری سایت : شرکت سیگما